Lübnan ve sedir devriminden bahsetmemek olmaz. 1992 yılında devlet başkanlığı koltuğuna oturan Refik Hariri isimli bir işadamı ülkeyi tamamen değiştirmeye başlıyor, imar yatırımları ve ilişkileri nedeniyle bir çok yabancı yatırımcıyı ülkeye çekiyor. Ancak 2005 yılında uğradığı süikast nedeniyle hayatını kaybediyor ve Halk tek bayrak altında birleşiyor. Bu halk hareketi Lübnan bayrağında da simgelenerek  sedir devrimi simgeleniyor.

 Kozmopolit şehir olmasından bahsetmiştim, şehirde cami ile katedrali yan yana görmek, çarşaflı ve mini etekli bir kadını caddelerde görebilmek mümkün. Şehir yaşamı ise oldukça enteresan ülkedeki Finans sisteminin çekiciliği sayesinde şehirde oldukça zengin bir kitle yaşarken, aynı zamanda çok fakir insanların yaşadığı mahallelerde bulunmaktadır.  Şehirde gezerken alışveriş yapan kadınların yanında hizmetçilerini, bebek bakıcılarını görebilir; ve hatta köpek bakıcılarına da rastlayabilirsiniz.

Beyrut gece hayatı ile popüler olmuş bir şehirdir.  Akşam saatlerinde başlayan eğlence sabaha kadar sürmekte, renkli caddeleri ve ışıklı mekanları ile de ziyaretçilerine göz kırpmaktadır.

Doğunun parisi ile ünlenen kentin bu özelliği ise tamamen Fransız etkisi ile ilgilidir. Fransız mimarisine sahip binalar, ve sokakları gezerken bir Fransız şehrinde olduğunuza dair size sinyaller verebilir.  Kentin bazı bölgelerinde ultra lüks restoranlar ve mekanlar bulunmaktadır. 

Kentin geçim kaynağına bakarsak tarıma dayalı bir arazi/toprak bulunmadığından daha çok turizm ve finans sektörü ağırlıklı bir geçim kaynağı sektörü bulunur.  Zaten ülkede olan bir çok çatışma ve savaş sonucunda büyük göç yaşanmış, ülke nüfusunun büyük bir çoğunluğu yurt dışına gitmiştir. Hatta güney Amerika’da Lübnan’dan daha fazla Lübnan’lı yaşadığı söylenir. Lübnan asıllı Kolombiyalı sanatçı Shakira’da bu örneklerden birini temsil eder.

Ülkede resmi olarak kabul edilen 18 ayrı din, mezhep bulunur. Ülke yönetimi ise bu zümreler arasında bölüştürülerek sağlanır.

Nasıl Giderim ?

İstanbul’dan MEA, THY,PEGASUS veya Adana üzerinden  Borajet ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Beyrut’u cazip kılan özelliklerden biri de vizeye tabi olmaması. Bu özellik onu seyahat noktaları arasında ön sıraya çıkartabiliyor.  Hava alanında ise pasaport kontrolünden geçerken can sıkıcı bazı durumlar ile karşı karşıya kalabiliyor olmanız olası. Özellikle giriş için isminizin, pasaport bilgileriniz ile kalacağınız yeri işaret eden bir kart doldurmanız gerekiyor. Pasaport işlemleri biraz uzun sürebilit ve canınızı sıkabilir. Ancak küçük bebeğiniz veya çocuğunuz varsa öncelik tanınmakta ön taraflara ilerleminiz de sakınca yok.

Beyrut’ta Duty Free’lere ait rakamlar çok uygun. Göz atmadan gitmeyiniz. Bir karton Marlboro’ya ait fiyatın 18 usd olduğunu gözlemledim.

Çıkış yaptıktan sonra taksiler ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Zaten sizi gören bir çok adam elinizden bavulunuzu alıp taksiye atmaya çalışabiliyor. Pazarlık mutlaka yapın, şöyle ki çok kısa bir mesafeden sözedebiliriz şehir merkezi için 10km.  eğer şehir içinden havaalanına gidişiniz 20.000 LBP ederken (1 usd : 1500 LBP) havaalanından şehir merkezine gidiş için 30 usd talep etmeleri normal bir durum.  20 usd den fazla bir tutar kabul etmemenizde fayda var.

Onun dışında şehirde farklı bir ulaşım aracı yok. Taksiler şehir içinde yüksek olasılık 10 usd isterler. Eğer 10 usd öderseniz taksi başka birini taksiye almaz ve götürür. Genellikle daha az ücret ödesenizde bunu yapmaz fakat yapmayacağı anlamanı da gelmez.  Örnek verecek olursak Hamra-Marina arası taksiler 10 usd istemişti.. biz kişi başı 2000 LBP teklif ettik.. 3 .taksici kabul etti ve götürdü. Bu da dikkat edilesi diğer bir nokta.

Ulaşım ile ilgili olarak şehir dışı noktalara gitmek isterseniz ki ilerleyen bölümlerde oralardan da bahsedeceğim şehir içinde taksilerden faydalanmanız mümkündür. Rehber olmadığından gerektiğinde uygun fiyat söylerler ve gün boyu taksiyi kiralayabilirsiniz.  Küçük bir not:  Tur firmaları ortalama 150-200 usd arası günlük tur düzenliyorlar. Taksiler ise ortalama 100 150 dolar arası fiyat söylemektedirler. Eğer Hamra bölgesine yakınsanız Saints Peter and Pauk Church kilisesi karşısında (cairo street) ufak bir taksi ofisi var. (lubenean taxi) Sahibi Muhammed ve Türkçe biliyor(Annesinin Bursalı olduğunu söylemişti). Günlük 100 usd den taksi kiralaması yapabilirsiniz.

Onun dışında eğer Adana’da araç kullandı iseniz Beyrut’ta zorluk çekeceğinizi düşünmüyorum. Araç kiralama konusunda seçenekler mevcut, tercih etmeniz mümkün fakat beyrutta sürücülerin trafik kuralları ile pek sıkıntıları maalesef bulunmuyor. Adana dedim çünkü Adana’da çılgın çok sürücü gördüm. İstisnalar lütfen alınmasın.  Tavsiyem 3-4 kişi iseniz günlük geziler için taksi kiralayın.

Ne zaman ?

Beyrut için olmaz diyeceğim aylar Mayıs ayının sonu ile başlayıp, Eylül ayının sonlarına doğru biten dönemlerde tercih etmemeniz olacaktır. Gölgede 35 dereceyi aşan Eylül ayında bile güneşte üzerinizdeki tişörtün ıslanıp kuruduktan sonra beyaz lekeler bıraktığını düşünün.. ona göre tarih belirleyin.

Güvenli mi ?

Eylül 2015 ziyaretimizde açıkçası bir güvenlik sorunu ile karşılaşmadığımızı söylememiz gerekir. Halbuki Ağustos sonu itibari ile cereyan eden çöp krizi ve hükümet karşıtı protestolar oldukça çekinmemize ve iptal etme noktasına getirmişti ki bizi, Beyrut’taki otelimizden ve sosyal ağlardan ulaştığım bazı kişilerin problem olmadığını söylemeleri ile gitmeye karar verdik. Açıkçası en çok eleştireceğim noktalardan biri ülkenin parlemento binasının şehrin tam merkezinde olmasıydı. Buna karşın hali ile protestolarda bu bölgede yoğunlaşmakta idi. Hükümete bağlı askeri güç şehrin tam merkezinde en turistik mekanların etraflarını telli örgüler ile çevirerek güvenlik sağlamaktaydı. Evet çevrenizde sürekli nöbette tutan askerliğin varlığı güvenlik gerekçenizi engellese de turistik alanlardaki engeller güvenlik nefreti oluşturuyor.

 Nereye Gidelim ?

17- Pigeon Rocks

Beyrut ile simgelenmiş doğal 2 büyük kayadır. Kayalıkların yakınında 10 usd ücret ile ufak tekneler ile gezinti yapabilirsiniz. Yalnız teknelere ulaşmak biraz güç, spor ayakkabınızın olmasında fayda var. Patika bir geçitten yürüyebilirsonuz. Aynı bölgede cadde üzerinde bir çok mekanda oturup günbatımını seyredebilirsiniz.


18 – Roma Hamamı

1968 yılında ortaya çıkarılmış yapı iç savaştan sonra 1997 yılında hizmete açılmıştır.

19-Hamra Bölgesi/Hamra Street

Bu bölgede Amerikan üniversitesinin kampüsü ile birlikte cadde boyunca uzanan cafe ve dükkanlar ile süslenmiş bir hareket vardır.  Amerikan üniversitesine doğru ara sokaklara gece saatlerinde uğrarsanız müzik sesleri kulağınızı tırmalayacaktır.


20- Beyrut Ulusal Müzesi

Küçük bir müze olmak ile birlikte krolonojik olarak Lübnan tarihi ve tarihi eserleri gözlemleyebilirsiniz. Ayrıca iç savaş sonrası yeniden canlanma sürecine ait bir film de gösterilmekte. Not: pazartesi kapalı


21- Asrafieh /Gemmayze  Bölgesi

Downtown bölgesinin doğusunda yer alır. Gece kulupleri, Lüks restaurantlar ve kafeler bulunur. ABC alışveriş merkezi ki Beyrut’ta aradığınız bu olmasa gerek, Monot caddesi ki bu cadde de ağırlıklı olarak barların bulunduğu bölgedir, Gemmayze bölgesi ise daha çok Fransız etkisinin bulunduğu bölge olarak göze çarparmaktadır. Çok fazla merak uyandıracak açıkçası çok bir şey olmayan bir bölgedir. Achrafiye de ise  göze çarpan güzel evler göreceksiniz.


22- Jeita Grotto

Gerçek bir doğa harikası olduğunu söylemeden geçemeyeceğim. Açıkçası sadece Jeita’yı görmek için bile Lübnan’a gidin diyebileceğim bu mağaraların ziyarete açılış tarihi 1958’dir.  1863 yılında bulunduğu belirtilen mağaralar 9000 metreyi bulmakta ve 2 galeriden oluşmaktadır.  Bilet ücreti yaklaşık 12 dolara tekabül edilmekte ve üst galeriye çıkmak için teleferiğe binilmektedir. Kısa bir yolculuğun ardından teleferikten inilerek üst galeriye giriş yapılır. Küçük bir not: mağaralarda fotoğraf çekimi yasak.  İçeride oldukça serin ve nemli bir ortam sizi karşılayacak ve göreceğiniz olağanüstü şekiller sizi şaşırtacaktır. Üstüne damlaması muhtemel küçük su damlaları ise ortamın mistik havasını arttıracaktır.

 Üst galeriden çıktıktan sonra sizi küçük vagonlu bir turistik tren karşılayacak ve alt galeriye götürecektir. Sakın biletlerinizi atmayınız. Alt galeride tekrar soracaklardır. Alt galeride ise farklı bir sürpriz sizi karşılayacak ve siz üst galeride ilerlerken kulaklarınıza bir su çağlayanının seslerini duyuracaktır. Az daha ilerledikten sonra önünüze bir göl çıkacak ve küçük sandallar sizi mağaranın derinliklerine doğru küçük bir seyahata çıkaracaktır. Jeita sizin için çok farklı bir deneyim olacaktır.

Ayrıca mağaranın çıkışında bir çok heykel gözünüze çarpacak, küçük bir hayvanat bahçesi ve minyatür evlerden oluşan bir köyde göreceksiniz.  Aynı bölgede hediyelik eşya alabileceğiniz küçük dükkanlarda mevcut. 


23- Byblos

Genellikle Beyrut içinden kiralayacağın taksiler veya turlar aynı gün içinde sizi 3 noktaya götürecektir. Harissa, Jeita ve Byblos. Byblos eski bir Fenike kenti. Bölgede güneş deniz kum üçlemesini değerlendirebileceğiniz otel, ve tarihi yapılar bulunmaktadır. Eski çarşıları, kiliseleri, kalesi, mum müzesi, roma kalıntıları, küçük sokakları ile Byblos’a uğramadan dönmeyin. Ufak bir haritayı da ekledim. İlgilenenler göz atabilir.


24- Harissa

Beyruta yakın noktalardan bir tanesi. Ulaşabilmek için bu noktaya yaklaşık 10-15 dakika süren bir teleferik yolculuğu ile ulaşıyorsunuz. Ulaşırken binaların arasında ufak bir kaza yaşanmaması için dikketli olmaya çalışabilirsiniz. Yolculuk sonunda yüksek bir noktada bulunan kafeteryalarda mola verebilir manzarının tadını çıkarabilirsiniz. Yine aynı noktada bulunan ve en tepesine çıkabileceğiniz merdivenleri bulunan ve şapelin üstünde ise bir bronz heykel bulunmaktadır. Notre Dame du Liban heykeli uzunluğu 8 metreyi bulmakta ve 1906 yılında şehre getirilmiştir.

5- Holiday Inn Oteli

Ben hala buradayım diyen savaşın izlerini taşıyan ve savaşın kötü olduğunu anlatan Holiday Inn Otelini Fakhreddine Street üzerinde görebilirsiniz. Aynı kaderi paylaşan diğer Holiday Inn Oteli ise Saraybosna’da gözümüze çarpmaktadır.

12-St. George Katedrali

Beyrut’u en ilginç kılan kozmopolit özelliklerden biri. Çok büyük bir caminin yanında büyük bir katedral. Birinden çıkıp diğerine giriş yapıyorsunuz.  Burası da Haçlı işgali sırasında 1772 senesinde inşa edilmiştir.

2- Corniche

Sahil boyunca uzanan geniş uzun bir cadde. Şehirdekiler özellikle sıcak akşamlarda yürüyüş ve koşu yapmak için bu caddeyi tercih ederler. Güneşli gündüz saatlerinde ise oldukça bunaltıcı, çünkü cadde üzerinde güneş almayan bir nokta maalesef yok.. Akdenizin güzelliği ile kıyı şeridini bu caddedeki yürüşüyüz ile keyiflendirin.

6- Zaitunay Bay

Beyrut’un Marina bölgesi. Yürüşüyünüze burada mola verebilir. Marina bölgesinde yoğurtlu dondurmanın tadına Pinkberry’de bakabilirsiniz.

11- Al Amine Mohammed Camisi (Mavi kubbeli cami)

2007 yılında inşası tamamlanmıştır. Ziyaret etmek isteyen bayan ziyaretçiler için uyarmak gerekir ki içeri girerken girişteki kıyafet ve örtüyü giyinmek gerekiyor. Alt kata asansör ve merdivenler ile ulaşıp abdesthaneleri görebilir, cami içindeki büyük avizeyi gözlemleyebilirsiniz.

10-Al Amari Camisi

1153 yılında inşa edilmiş bir klisedir. Daha sonra camiye çevrilmiş olan yapıda Sultan Abdülhamid’in hediyesi bir kafes var.  Cami içindeki Memluk ve Osmanlı yazıtlarını gözlemleyebilirsiniz.

13- Grand Serail

1853 yılında Osmanlı ordusu için kışla olarak inşa edilen yapı Fransız işgalinde yönetim binası olarak kullanılmış ve şimdilerde devlet sarayı olarak hizmet vermektedir. Maalesef ki bu yazının yazıldığı tarihte ulaşım yolları güvenlik nedeniyle kapalı.

​Büyük boyda görmek için tıklayın

9- Nejmeh Place

Beyrut şehir merkezinin olduğu yer denilebilir, içinde saat kulesi, parlemento binası, st. George Greek kilisesini barındırır. Fakat gelin görünkü Osmanlı saat kulesi, Grand serail ve bir çok yapı güvenlik nedeniyle ulaşımı kapalı.

3- Sanayeh Public Garden

Hamra Caddesi’ ne yakın Lyon caddesindeki botanik park. Akdeniz bitkilerinden numunelerin bulunduğu parkın ortasında büyük bir su fiskiyesi var. Hamra’da yürürken yolunuzun üstünde  uğrayabileceğiniz bir yer.

Seyahat Noktaları

UÇURAN KARTLAR​​​​​​BEYRUT, LÜBNAN

11 Ekim 2015Cengiz Selçuk


Beyrut şehri öncelikle kozmopolit yapısı, farklı kültürlerin bir arada yaşamaya çalıştığı, bir Akdeniz şehri olması nedeniyle ilgi çeker. Eğer ki kozmopolit şehirleri seviyorsanız ( Saraybosna, Kudüs vb) Beyrut size o havayı verecektir, farklı bir seyahat noktası satır aralarında.

Beyrut tarihi oldukça eskidir, bu bölgeye ilk yerleşenlerin Fenikeliler olduğu bilinmektedir. Sırasıyla Romalılar ve 653 yılında Araplar bölgeye hakim oldular. Haçlı ordularının kente gelişi 1110 senesinde gerçekleşir ve bu tarihten sonra bölgede kurulan Kudüs Latin Krallığı’nın yönetimine bırakılmıştır.  Ardından Eyyubilerin etkisine giren kentin Osmanlı hakimiyetine girişi 16. Yüzyılı buldu. Birinci dünya savaşına kadar Osmanlı hakimiyetinde olan kent savaşın sonuçları neticesinde Fransızlara bırakılmıştır.  Lübnan 1941 yılında bağımsızlığına kavuşmuştur.

1970 li yıllara gelindiğinde ise Lübnan’da iç savaş ortaya çıkar. Müslümanlar ile Hristiyanların arasında gerçekleşen savaş sırasıyla Suriyeli Arap Barış gücü, Birleşmiş Milletler in barış gücü etkileri ile biraz hafiflesede devam etti.            1982 de ise İsrail ordusu güney Lübnan’ı kuşattı. Aynı yıl Beyrut’a da giren İsrail ordusu bölgedeki Hristiyan grupları cesaretlendirmiş ve bölgedeki Filistin mülteci kamplarında yaşayan binlerce sivili öldürmüşlerdir. 1983 yılında kurulan hükümet ile ülkeden ayrılmaya başlayan yabancı kuvvetlerden sonra şehir canlanmaya başlasada kentte çatışmalar sürdü. Bölgede yaşayan Dürziler, şii Hizbullah Örgütü, Suriye yanlısı örgütler arası çatışmalar yüzünden yaklaşık 120.000 kişihayatını kaybettiği bilinmektedir. 1991 yılında ise  ordu denetimi ele alarak çatışmalar sonlandırılmıştır.

 Şehirde gezdiğinizde hala mermilere hedef olmuş binaları görmeniz mümkündür ve özellikle restore edilmeyen Holiday Inn oteli o hali ile görülebilmesi mümkündür. 

25- Baalbek

Lübnan’ın doğusunda bulunan MÖ 1100 yılında yapılan arkeolojik antik şehir. Unesco tarafından koruma altına alınan bölge, ayakta kalan tapınakları ile görülmeye kesinlikle değer. Ancak yazının yazıldığı şu dönemlerde gerek Suriye’ye olan yakınlığı gerekse bölgedeki güvenlik sorunları nedeni ile turistik bir gezi maalesef ki önerilmiyor.

25- Diğer ziyaret edebileceğiniz noktalar

Aslında Beyrut ve yakınlarını ziyaret edebilmek için ortalama 3-4 gecelik bir konaklama yeterli olacaktır. Eğer zamanınız kaldı ise günlük turlar ile gidebileceğiniz birkaç nokta vardır. Bunlardan bazıları Beiteddine ( eski Osmanlı sarayı) , Tyre, Sidon,Tripolişehirleri sıralanabilir.  Eğer fazla zamanınız varsa birkaç noktayı içeren tur bulabilirsiniz.

Ne Yemeli  ?


Lübnan mutfağı tarz olarak genellikle meze çeşitleri ve yemek tarzları ile Hatay mutfağını andırmakta. Sadece meze yiyerek te doyabileceğiniz beyrutta kebağ çeşitlerinin yanı sıra humus ve benzeri çok meze seçeneği mevcut.

Yemek için birkaç örnek vermek gerekirse,

Abdel Wahab ve Al Naim geleneksel Lübnan yemeklerini bulabileceğiniz birkaç mekan. Al Naim bir aile lokantası ve oldukça ilgililer. Tavsiyelerini dinleyebilirsiniz. Özellikle tavsiye edeceği salatayı kabul etmenizde fayda var.

Hergün Lübnan yemekleri tercih etmezseniz ise size Hamra’daki İtalyan restaurantı Appetito Trattoria yı tavsiye edebilirim. Oldukça ilgililer ve  yemek sırasında fotoğrafınızı çekip facebook sayfasında yayınlamak isteğiyle sizden ricada bulunabilirler. Bunun yanında farklı olarak beyrut’ta bir çok noktada görebileceğiniz Burger Joint geleneksel tarz dışı alternatifleriniz için değerlendirebilirsiniz.

Yemek konusunda bunun dışında ise kendine özgü bir yemeği olan Felafel’ ide mutlaka deneyin. Felafel daha çok fast food tarzında bir yiyecek olduğundan lüks restaurantlarda bulamayabilirsiniz. Hamra da Barbar isimli mekanı bunun için önerebilirim.

Yazdıklarım dışında ise son olarak hamra’da istanbouli isimli mekanada uğrayabilirsiniz. Arif usta size Türkçe’si ile yardımcı olacaktır.

Onun dışında beyrut’ta onlarca harika restaurant seçeneği mevcut. Fakat test etmediğim mekanları önermek istemiyorum.

Peki ya Akşamlar…

Akşam konseptleri ise genellikle aynı. Uzun hareketli yerleri Hamra’da, Downtown’da Gemmayze ve Ashrafiye’de dolaşarak bulabilirsiniz. En farklı ve popüler olanları Music Hall ve Buda Bar.

 

Farklı bir yazıya kadar..


Cengiz Selçuk

Sevgiler.

14- Özel Robert Mouawad Müzesi

Beyrut’taki sınırlı müzelerden biri. Keşfe çıkabilir, güzel bahçesinde mola verebilirsiniz.

15- Osmanlı Saat Kulesi

1897 yılında inşa edilen yapı Abdülhamid anısına Müslümanlara namaz saatlerini göstermesi için yapılmıştır. 25 metre yüksekliğe sahip yapıya benzer nedenler ile ulaşmak güçtür.

16-Place des Martys

Şehitler anıtı olarak bilinen heykel. Osmanlı’ya karşı 1. Dünya savaşı’nda mücadeleleri nedeniyle 1960 yılında yılında açılmıştır. Heykel üzerinde çatışmalardan kalan izleri bulabilirsiniz. Genellikle bu alanda protesto eylemleri gerçekleştiğinden dikkatli olmakta fayda var.  Bu alanın ön tarafında ve St. George katedralinin yan tarafında arkeolojig çalışmalar görülsede ne olacağı belirsiz olarak gözlemlenmektedir.

​Büyük boyda görmek için tıklayın

​Yolculuk nereye hemşehrim ? / Beyrut'ta 5 gece
Ziyaretçi Defteri yükleniyor...

4- st. Elie Maronite Chu.

Eğer Hamra’dan Downtown’a yürüyerek ilerlemek isterseniz Fakhreddine Street üzerinde karşılaşacağınız kilise. Mimarisi  ile dikkatinizi çekecektir.

8-Uruguay Street

Beyrut’un ünlü sokaklarından… Gece gezmelerinde tercih edilesi yönü var.

7- Beirut Souks

Beyrut’un alışveriş çarşısı.  Aynı bölgede göz atabileceğiniz Trablus Street (ki haftanın belli günlerinde yerel Pazar kurulur) Cinema City bulunur.Aşağıda Beyrut İSouks'ta savaşın izlerini taşıyan bir yapıyı görebilirsiniz.

1 – Beyrut Amerikan Üniversitesi

İlk olarak ziyaret ettiğim mekanlardan biriydi.  Kafamda bir üniversitede ne görebilirim ki sorusu oluşmasın, mimarisi, bahçesi, müzesi ve tarihi saati ile görmeyi hak eden bir mekan.  1902 de inşa edilen üniversite faaliyetine devam etmekte. Bliss Street üzerinde cafe ve restaurantlarda mola verebilirsiniz.      

Verification: 0823ee470c0d3cb7