Seyahat Noktaları

Etnografya Müzesi

Macar tarihini merak edenler için. Tarih ne zaman başladıysa o zaman başlıyor.

Vaci Utca

Şehrin en güzel caddesi. Gece boyu hareketli. Zaten burada en az 3 -5 kere yürüyüş yaparken kendinizi bulacaksınız.

Margaret Adası

Rahatlıkla 3 saatinizi pedal çevirerek harcayabileceğiniz küçük adacık. Macarlar burayı spor yapmak ve gezinti amacıyla kullanırlar. Bizde burada iki kişilik lüks bisikletimizle şarkı söyleyerek pedal çevirerek geçirdik. İçinde eski bir klise, Japon bahçesi ile birlikte küçük bir hayvanat bahçesi var.

Biz tekne ile ulaşım sağladık, yürüyerek te köprü üzerinden bağlantı mevcut. 

Balıkçılar Tabyası

Peste yi en iyi fotoğraflayacağınız kule ve katedrali ile sizi etkiyelecektir.

Aziz Stephen Bazilikası

Şehrin en güzide kiliselerinden, petse tarafında parlamento binasının arkasında kalır, 1851 yılında yapılmış ve yapımı 50 yıl sürmüş. Stephen ise ilk Macar kralı. Mekanın önü geniş bir meydan etrafında ise bir çok cafe mola vermek isteyenlerin mekanı.Hatta meşhur bir de dondurmacı var, dondurmanızı külahta size ikram ederken şekline dikkat eden elinizde bir gül tuttuğunuzun farkında olun.

Buda Kalesi


Şehrin Parlamentosu ile beraber simgelerinden. 1247 yılında bir saray olarak yapılmıştır.150 yıl Osmanlı hakimiyetinde kalmıştır. 2.dünya savaşında sonra Sovyet Rusyası rejim karşıtı bir simge gördüğünden burayı oldukça harap etmişlerdir.Teleferik ile ulaşmanız mümkün, kısa bir teleferik yolculuğu  100 HUF, yürüyüş yapmaya değmez. 

Orta avrupanın en güzide kenti demek abartılmış bir tabir olmaz sanırım onun için. Son zamanların yeni Avrupa Birliği üyesi kentin kültür turları ile ahengi de, yaşam havası da sizi de sevindirecek.Budapeşte Viyana ve benzeri şehirler gibi hava kararınca hareketin durduğu Avrupa şehirlerine benzemiyor, oldukça hareketli ve yaşayan bir şehir olmakla birlikte, 2014 ağustosunda özgürlük gününe denk gelen ziyaretimizde unutulmaz hatıralar bıraktı.

Ne zaman gitmeli ?En uygun zamanlar bahar ve yaz ayları. Eğer 20 Ağustos tarihine denk getirirseniz kurtuluş günleri var. Geceler çok daha cıvıl cıvıl ve havai fişek kutlamaları var.Nereleri görmeli ?


Budapeşte Parlamento BinasıŞehrin her noktasından dikkatinizi çekecek yapı. İnanılmaz bir mimari, 365 adet kulesi, 27 farklı kapsı var. 1904 yılında açılmış,mimar Imre Steindl tarafından tasarlanmıştır.

Kahramanlar Meydanı

1896 yılında da Macarların bininci yılı adına ithaf edilmiş ve Macar krallarının heykelleri ile çevrelenmiş anıt meydan.(14 adet) Burada hikayeye göre tasvir edilmiş bir Gabriel (Cebrail) heykeli vardır elinde ise bir psikoposluk hacı bulunur, ve hristiyanlığın koruyucusu olarak ilk kral Stephen’e verir.

Güzel Sanatlar Müzesi

Oldukça geniş bir koleksiyona sahip bir müze. Kahramanlar meydanında yer alır. Meraklılarına.

Central Market Hall

Semt pazarlarını severmisiniz.. hadi bir göz atın burayada. Belli tarihlerde etkinlikler oluyor. Kontrol etmekte fayda var. http://budapestmarkethall.com/

Botanik bahçe ve hayvanat bahçesi


Zamanınıza göre uğrayabileceğini mekanlardan. Kahramanlar Meydanında.

Miniversum

St.Stephen in arkasında kalan minyatür Buda şehri. İlginç bir deneyim olabilir.

Vaydahunyad Castle

Kahramanlar Meydanında görebilceğiniz bir ortaçağ çatosunu andıran 100 yıllık yapı fotoğraf makinenizi bekliyor.içerisi tarım müzesi olarak kullanılıyor. Çok görmeniz gerekmez açıkçası

Gresham Palace

Şimdilerin Four Season Oteline ev sahipliği yapan saray 1827 de inşa edilmiş, 1880 de Londra bazlı Gresham Life Şirketi satın almıştır. 2 dünya savaşında kızıl ordu tarafından kullanılan yapı 1999 da yeniden restorasyon sürecine girmiş ve nihayetinde 2011 de otel olarak yönetilmeye başlanmıştır.179 odası ve 17 suiti vardır. 

Tuna Kıyısındaki Ayakkabılar


2.dunya savaşında nazi katlamına uğrayan Yahudiler adına Nisan 2005 te Can Togay tarafından tasarlanmıştır. Parlamento binasının önündedir. 


Matthias Klisesi

Şehrin Buda tarafından görebileceğiniz yapı. Osmanlı hakimiyeti zamanında Kızılelma camii olarak kullanılmıştır. Notlarınıza alın.

Chain Köprüsü


1849 da yapılmış 202 metre uzunluğundaki aslanlı köprü.efsaneye göre mimar bu köprüde kusur bulunursa intihar edeceğini söylemiş, kimse kusur bulamazken küçük bir kız aslanının dilini olmadığını söylemiş, mimarda sonuda hazin olmuş.ben demedim, duydum diyorum.  


Opera Binası

202 yıllık yapı.görmeyi hak ediyor.

Pinball Museum

Yolunuz denk düşerse uğrayın, severmisiniz bilmem ama ilgi duyanlar olabilir.

Gellert Heykeli


Budapeştenin en yüksek noktalarından biri, çok fazla merdiven çıkmanız gerekebilir, hikayesine gelince Hristiyanlığı kabul etmek istemeyen paganların piskopos Gellert’i bir varil içinde tepeden yuvarlanması ile öldürülmesinden adını almış, adına yapılmış bir anıt var. Panaromik bir fotoğraf için görmeniz gerekir.


St. Stephen Günü, 

BUDAPEŞTE, MACARİSTAN

20 Ağustos 2014 Cengiz Selçuk

Terör Müzesi


Bir çok kişi Budapeşte’de uğramadan geçer ama bence bu müze görülmeyi hak eden bir nokta. 2.dünya savaşı sonrasında Sovyet Rusya’nın rejim karşıtı gördüğü aydınları tutukladığı, işkence yaptığı ve öldürdüğü bir hapishane binası. Binanın hücrelerine girip işkence odalarını görebilirsiniz. Binanın tam ortasında ise büyükçe bir tank var. Mutlaka zaman ayırın.


http://www.terrorhaza.hu/?language=eng


Macar tarihi eskidir, orta asyadan göç ettiklerine inanılsa da onlar kendilerini Avrupa Hunlarının bir parçası olarak görenlerde mevcut. Üzerinden yüzyıllar geçmiş bir tarih. Hungary adları olsada onlar kendilerince Magjar.  Şehirde Viyana ve Bratislava’daki gibi çok sayıda Habsburg  hatıralarını ve meşhur Maria Theresia etkilerini gözlemliyor olacaksınız. Osmanlı izlerini göremezsiniz ki Macarlar bu yüzden biraz tuhaf aslında çünkü Muhteşem Süleyman’ın bile naşının gömülü olduğuna inanılan memlekette  maalesef ki Türkler Barbar.  Şehirde Sovyet işgaline dayanan acıları görmenize, paylaşmanıza rağmen Sovyetlere yönelik itham duymazken yıllar öncesinden kalma Osmanlı nüfuzu nefret etkisini sürdüyor. Bildiğiniz üzere Osmanlı Mohaç savaşı ile Macar topraklarını ele geçirmiş, Karlofça anlaşması ile hakimiyeti son bulmuştur.


Ulasım

Budapeşte’ye ulaşım fırsatları çoğaldıkça tasarruf avantajları da çeşitleniyor, İstanbul’dan Budapeşte direkt THY’nin yanı sıra Pegasus ve Wizz Air’in ekonomik seferleri var. Yalnız Wizz air için küçük birkaç nokta var. Eğer sırt çantanız ile seyahat etmiyorsanız Wizz’i tercih etmeyin, bagaj problemine istinaden ekstra meblağlar ödemek zorunda kalabilirsiniz. Ayrıca online check-in yaptı iseniz de mutalak çıktı belgeniz yanınızda olsun. Wizz air bildiğiniz uçan otobüs, koltuk numaranız dahi yok.

Sehir içi Ulasım

Şehir içinde yürüyerek de bir çok noktaya ulaşabilirsiniz. Bizim tercihimiz 3 günlük Hop-on, off otobüslerini tercih etmek oldu. Şehir içi ulaşımı bu otobüslerle sağlamanız mümkün. (püf nokta : eğer ekonomik bir otel arayışınız varsa bu otobüslerin güzergahlarına yakın bir nokta tercih edin, 48 saatlik bir bilet alırsanız istediğiniz kadar indi-bindi yapabilirsiniz)

Budapeşte gezimizde 48 saatlik bir bilet aldık. Turlar yaklaşık 1 saat sürüyor. Ve Türkçe dil desteği de mevcut. Kulaklığınızı takıp tüm bilgiyi dinleyebiliyorsunuz. 1 saatin sonunda keşfetmek istediğiniz noktaları belirleyip yine Hop-off otobüsler ile ulaşımı sağlayıp ulaşabilirsiniz.Hop-off otobüs biletleri paket olarak satılmakta. Yani 48 saatlik biletinizin içinde farklı etkinliklerde var. Bir çok noktada indirim % 50 ye varan indirim kuponu, 2 adet ücretsiz Meşhur yemekleri goloush (sanırım böyle yazılıyor)çorbası, ücretsiz yürüyüş turu, ücretsiz 2 saatlik bisiklet kiralama, 2 adet ücretsiz tekne turu mevcut. Biletiniz ile beraber ufak  bir kupon kitapçığınız oluyor. Bilet fiyatı 5000 HUF.


Ayrıntılı bilgi :

http://www.citytour.hu/en


Şehirde ayrıca Budapest Card uygulaması var. Budapest card ta 72 saatlik kartta avantajlar da şöyle; ücretsiz public transport, Ücretsiz Lucas Hamamı, 2 müze bileti, 2 rehberli yürüyüş turu, Ücretsiz mobile şehir haritasıyla beraber % 20 indirimli cruse turu, %25 hayvanat bahçesi giriş indirimi ve bir restoranda %30 indirim sağlıyor. Fiyatı son olarak 14550 HUF yaklaşık 50 Euro idi.

Havaalanı ve  Tren Ulasımı

Budapeşte tren istasyonu şehre çok uzak bir noktada değil, eğer civar şehirlerden geliyorsanız şehir merkezine ulaşımı metro ile yapabilirsiniz.  350 Forint’e metro tek yön bilet alabilirsiniz.

Havaalanı ulaşımı için otobüs ve taksi seçenekleri mevcut. Biz taksi kullandık. Yaklaşık olarak 70-80 TL gibi taksimetre maliyeti oluşuyor. Eğer şehir değiştirip Viyana ile ilgili planlarınız varsa da buraya tren ulaşımı 40 Euro


Kent Haritasını Görüntüleyin.


Para Birimi

Macaristan para birimi olarak HUF (Hungary Forint) kullanmakta. 1 TL yaklaşık 100 Forint( 93,77) gibi bir meblağ yapıyor. Eur cinsinden de yaklaşık 300 Forint 1 Eur. Pratiklik açısından biz 5000 Forinti  TL ye çevirmek için 2 sıfırı silip 50 TL diyerek rahat etmiştik. Şehir içinde birçok döviz bürosu mevcut. TL de kabul ediyorlar. Ama yanınızda Euro olmasında fayda var. TL çevrim kurları çok iyi değil. Ayrıca para çevrim yaparken komisyon oranlarına dikkat edin. Komisyonsuz büfeleri tercih edin.

Nerede kalınır ?

Önerim Pest tarafında bir yerde kalmanız. Merkez nokta olan vaci utka caddesi sizi rahat ettirir. Eğer imkan olursa şehrin en güzel manzarasına sahip 3 otel var pest tarafında. Sofitel, Marriot,Fourseasons ve intercontinental

Şehir hakkında biraz bilgi vermek lazım, çoğu yerde okumuş olmalısınız. Budapeşte Tuna nehrinin karşılıklı iki tarafına kurulmuş iki farklı şehir aslında, bir tarafı Buda kraliyetin ahalisinin şehri diğer tarafı Pest ise halkın yaşadığı kesim. Mantık olarak Buda tarafında takılmalı diye düşünenler olsada artık krallık yok ve güzel olan taraf tabi ki de Pest.

New York Cafe

Otel ve restoran olarak faaliyetini sürdüren, 1894 yılından beri varlığını koruyan mekan. Zaten şehirde varlığını size hissettirecektir. Barok dekoru,fildişi sütunları, varaklı işlemeleri ile kendinizi seyir ederken bulacaksınız. Aşırı derecede yoğun çalıştığından bazen sıra beklemek canınızı sıksa da bekleyin derim. Biz 3 lü pastasını denedik. O kadar güzeldi ki hemen bitti. Bir diğer tad noktası ise new york tan eksiği olmayan Gerbeaud.  Meşhur Vaci sokağının sonunda.


sinagog

1854-1859 yılları arasında inşa edilmiştir.Avrupadaki en büyük sinagog buradadır. Nazi Almanyası tarafından bombalanmış, ahır ve üs olarak kullanılmıştır.1998 de tekrar restore edilerek ibadete açılmıştır.

Szechenyi Thermal Bath

Kahramanlar meydanına yakın tarihi termal hamam.. farklı bir deneyim ve rahatlamak isteyenleri uğrak mekanı. Yanınızda havuz kıyafetlerinizi almayı unutmayın.

UÇURAN KARTLAR

Verification: 0823ee470c0d3cb7