EDİRNE, TÜRKİYE

Gürme Arkeoloji


Ağustos 27, 2016 Cengiz Selçuk


Edirne denilince tabiki ilk akla gelen birkaç ögeden biri ciğer veya selimiye olsada bununla birlikte bilmeniz gereken birçok nokta daha var tabiki. Öncelikle demeliyim ki Edirne tarihi çok eski, fakat bu tarihi tatmak için Edirne'nin Türkiye'nin bir köşesinde bulunuyor olması ve havayolu ulaşımının yanında bir sınır şehri olması, turizmin kısıtlanmasına neden olmaktadır.  


Edirneye ilk yerleşimciler Trak kabileleridir. Meriç ve Tunca nehri boylarında ilk yerleşimler başlamıştır.Sırasıyla Akalar, Persler ve Odrisler hakimiyeti ile devam eden kentedaha sonra makedonların eline geçerek Orestia adı ile anıldı. MÖ 168 de Romalıların egemenliğine giren şehir Bizans egemenliğinde 813 yılına kadar bağlı kaldı. Haçlı seferleri sırasında Latin imparatorluğu egemen olurlarken, 1261 de ise Bulgarlar şehirde hakim oldu.1371 den sonra Osmanlı egemenliğine giren kent Osmanlıya 1453 senesine kadar başkentlik yapmıştır.bu tarihten sonra 1877 ye kadar yabancı işgaline uğramayan kent önce Rusların, ardından 1912 de Bulgarların işgaline uğrar, 2. Balkan savaşında tekrar alınan kentte be kez 1920 de Yunan işgali hüküm sürer.  25 Kasım 1922 de Lozan'da savaş tazminatı olarak alınan Karaağaç ile birlikte Meriç nehri sınır olarak kabul edilmiş, nehrin diğer yanında Karaağaç ise tek Türk toprağı olarak kalmıştır. 

Edirne şehrinin nüfusu yaklaşık olarak 200.000'dir. Şehir yıllarca başkentlik yapması nedeniyle, camii saray han ve bedestenler ile süslenmiştir. Şimdi gezilecek yerlere bakalım.

Meriç Köprüsü

Karaağaç
Edirne'nin nefes alma ve huzur bulma bölgelerinden birisi. özellikle Meriç nehrinden geçip köprüye karşı püfür püfür esen serin rüzgarı ile keyif yapmanın tarifi yok. Edirne'ye gelince kahvaltı için burayı tercih edin. gözlerinizi kapatıp havayı koklayın türk kahvesini sipariş edip arkanıza Meriç köprüsünü alıp deklanşöre gülümseyin. 


Meriç Köprüsü
Yeni köprü(mecidiye) olarak bilinir, 1832 de II.Mahmut döneminde yapılmıştır. 12 kemeri vardır. gün batımını burdan izlemek ayrı bir keyif.
Aslında Edirne'nin önemli bir güzelliği de Meriç, Tunca ve Ergene nehirleri üzerindeki köprüleridir. 1261 de yapılan Bizans Bizans İmparatoru Micheal Palailogos (1261-1282) 'un yaptırdğı Gazi Mihal, 1451 de II. Murat döneminde yaptırılan Saraçhane, II.Mehmet  döneminde Fatih, Mimar sinan'ın yaptığı tek göz,  1488'de Sultan II.Bayezid tarafından yaptırılan Bayezid, 1554 te yapılan Sarayiçini Edirne'ye bağlayan Kanuni, 1427'de II Murat tarafından  172 kemer ile yapılan Uzunköprü'deki Ergene, 1608 de yapılan Tunca nehri üzerindeki Tunca, ve Tunca'dan geçer geçmez karşınıza çıkan Meriç köprüleri dikkat çeker.

Yemek Bekleniyor...Sıradayız

Selimiye Cami
Adından da anlaşılacağı üzere Osmanlı Sultanı II.Selim'in dönemin usta mimarı Mimar Sinan'a yaptırdığı şaheserdir. Şaheserdir çünkü yapı Sinan'ın ustalık eserim dediği ve Osmanlı mimarisinin en önemli eserlerinden biri olmuştur. II. Selim Yavuz Sultan Selim ile karıştırılmamasına dikkat edilmelidir. Kanuni Sultan Süleyman'ın oğlu olan II.Selim döneminde yapımına başlayan camii 1575 Mart ayında ibadete açılmıştır. ne yazık ki II. Selim caminin ibadete açılışını görememiştir.
Cami mimarisine gelince yapımından önceki hiç bir mimari yapıya benzememesi onu önemli kılan bir unsurdur. 43 metre yükseklik ve 31 metre çapında tek bir lebi  ile örtülmüş, 8  sütuna dayalı bir kasnak üzerine konmuştur. Yapının içi İznik çinileri ile süslenmiştir. çinilerin bir kısmı Rus harbinde Moskova' ya sökülüp taşınmıştır. 
Selimiye Camii 2011 de Unesco tarafından kültür mirası listesine alınmıştır.

Edirne Selimiye Cami

Lozan Anıtı
1998 yılında hizmete açılmıştır. Karaağaç'ta yapılmıştır çünkü Lozan'da anlaşma ile savaşmadan kazanılan tazminat olan Karaağaç Lozan'ın tarafımızdaki gücünü temsil eder. Karaağaç'ta şu an Güzel sanatlar faültesi olarak kullanılan tren istasyonunun yakınında 3 farklı uzunluktaki sütun üzerine inşa edilmiştir. sütunların altında bir havuz-  ki Türkiye'nin 3 tarafı denizler ile çevrili olmasını simgeler- sütünların önünde bir kız heykeli bulunur, bir elindeki güvercin barışı, diğer elindeki metin ise Lozan anlaşmasını simgeler, 3 farklı sütun Karaağacı, Anadoluyu ve Trakya'yı simgeler. 

Edirne'nin simgelerinden biri olan anıt Süleyman Demirel tarafından açılmıştır. 

Lozan Pozu

Seyahat Noktaları

UÇURAN KARTLAR

II.Bayezid Darüş-şifası


Fatih Sultan Mehmet'ten sonra tahta gelen Osmanlı sultanı II. Bayezid tarafından yaptırılmıştır. Yavuz Sultan Selim'in babasıdır. 2. başkent Edirne'yi bir hastaneye kavuşturmak için yaptırılan yapı şu anda bir sağlık müzesi ve cami ile de

faaliyetine devam etmektedir.
Özellikle sağlık müzesinde dönemin tedavi yöntemlerini, çiçek hastalığının, bel fıtığının akıl hastalarının nasıl tedavi edildiklerini, öğrencilerin tıbbi eğitimlerini nasıl aldıklarını detaylı bir şekilde göreceksiniz.  
Abdi İbrahim tarafından restorasyonu yapılan ve Trakya Üniversitesi tarafından işletilen darüşşifa müzesine giriş 5 TL olup öğrencilerden ücret alınmamaktadır. Müzekart geçmemektedir.

Darüş-şifa Osmanlı'da müzikle tedavi uygulanan yöntemlerden biri idi.

 Rys otel - Vargo Restaurant
Mekan Edirne'deki RYS otel bünyesinde hizmet vermekte. Eğer bir konaklama yapacaksınız akşam yemeğini burada tercih edebilirisiniz.


Lalezar
Meriç nehri kıyısındaki popüler mekan.. Haftasonu atladınız arabaya hadi Edirne'ye dedi iseniz ilk buraya uğrayıp kahvaltıya gelin. Hem yol stresini atın, hemde kahvaltıyı yaptıktan sonra Karaağaç ile gezi turuna başlayın. 


Tatlı Konağı
Edirne'nin tatlılarını bulabileceğiniz mekan.. Farklı noktalarda da peynir helvasından kurabiyesine çok çeşitli noktalar bulunsada en popüler olanı sanırım burası. 

Gazi Baba Meyhanesi
Akşam oldu nereye gitseniz acaba ? 

sevgiler. 

Gazi Mühal Bey Cami
II.Murat döneminde Tunca nehri kıyısında Mihal aziz bey tarafından yaptırılmış, taş cami'dir.  Depremlerde hasar görmüş onarılmış olsada oldukça bakımsızdır, neden kaderine terk edilmiştir, bilinmez lakin görülesi diğer eserler arasında yer alır.


Yeme - İçme 
Yazınında başında da belirtmiştim. Edirne denilince ciğer akla gelir ya sanırım ciğer denilince de Aydın Tava Ciğer Edirne'nin başını çekmektedir. Ciğer insanı değilim lakin neden bir ciğercinin önünde sıra olur sanırım damak tadı diye cevap vermek yanıltmaz. Edirne'de çarşı içinde sayısız ciğerciden en ünlüsü. biraz sıra beklemek istemezsiniz yanlarında sizi çağıran farklı dükkanlarda var.  Niyazi usta diğer meşhur ciğercisi. 
Eğer canınız ciğer ile mantıksız gidiyorsa Köfteci Osman'ı tercih edebilirisiniz. Bir de içecek olarak Hardaliye'si varki ben bunu Kırklareli içeceği diye bilirdim Edirne'de de varmış. Şaraptan farklı olarak üzümün içine Hardal tohumu atarak alkolsüz bir üzüm içeceği elde edinilmiş. Merak edenler denesin.

Eski Cami
Yapım tarihi adından da anlaşılacağı üzere oldukça eskidir. Eski cami, kardeşler arası taht kavgaları ile ünlü Fetret devrinde yapımına başlanmış, I.Mehmet tarafından, 1414 te tamamlanmıştır. Mimarı Konyalı Hacı Alaaddin'dir. 1752 ve 1924 yıllarında onarılmıştır. Vaaz kürsüsü Hacı Bayram Veli'ye saygı nedeni ile kullanılmamaktadır.


Rükn yemani Taşı, camide mihberin solunda yer alır ve Kabeden getirildiği rivayet edilir, 4 ana sütun üzerine kubbe ve bağlı 9 kubbe ile örtülüdür. Selimiye caminin hemen yanında Bedesten ile bitişik konumdadır.  

Üç Şerefeli cami 
Adından mıdır bilinmez 3 farklı tarihte yapıldığına dair bilgiler vardır.1410, 1437 ve 1447. Mimar sinan'ın ustası Müslihhiddin tarafından yapılmıştır.Avlunun 4 köşesinde 4 minare bulunur ve minarelerden biri 3 şerefeli olup üçüne ayrı merdivenlerden çıkılır. 


Karaağaç Tren İstasyonu
II.Abdülhamit döneminde yaptırılmış, günümüzde Trakya Üniversitesi olarak kullanılmaktadır. Karaağaç Yunanlarının kurtuluş savaşında Anadolu'da yapmış oldukları tahribata karşı tazminat olarak alınmıştır. Tarihi treni kadrajınıza alın. 

Ali Paşa Çarşısı 
Kanuni sadrazamı Ali paşa tarafından Mimar Sinan'a yaptırılmıştır. 130 dükkan ve 6 kapısı bulunmaktadır.

Edirne Sinagogu
Avrupa'nın en büyük ve dünyadaki en büyük 3. sinagog olarak bilinir.1492 de Avrupa'daki baskılardan kaçıp Osmanlıya sığınan Musevi cemaati için  1907 de II.Abdülhamit tarafından inşa ettirildi.     

Bulgar klisesi -Sveti Konstantin-Elena Kilisesi-
Edirne Uzunkaldırımda bulunur. 1869 da inşa edilmiştir. 2008de restore edilmiştir.

Sarayiçi ve Kırkpınar Yağlı Güreşleri 
Osmanlı Sarayının bulunduğu alandır burası Fatih Sultan Mehmet döneminde tamamlanan Saray'ın çok küçük bir bölümü ayakta kalmıştır. bu alanda Kırkpınar güreşleri yapılmaktadır. 
Ayrıca Adalet Kasrı Kulesi olan saraya ait kalan son yapıyı da burada görebilirsiniz. Saray 93 Rus harbinde ortadan kaldırılmıştır. Kanuni'nin kanunlarını burada yazdırıldığı söylense de biraz tezattır. Muhteşem Süleyman İstanbul'da yaşarken neden Edirne'de kanunları yazılsın ? 

Türk ve islam Eserleri Müzesi 
Edirne Selimiye cami avlusunda yer alır, Buraya gelmiş iken vaktiniz varsa gezebilirsiniz. Müzekart ile giriş yapabilirsiniz. 

Rüstempaşa Kervansarayı
Edirne'de konaklama imkanınız olursa bu tarihi kervansarayda şimdilerde otel olarak kullanılan yapıda kalabilirsiniz. 1554'te Rüstem Paşa tarafından yaptırılmıştır. iki katlı yapıda 80 otel odası ile 21 dükkan bulunur.


Edirne Arkeoloji müzesi 
Müze binasının üstüne ne müzesi olduğu neden yazılmaz bilmiyorum. Direkt müze yazıyor çünkü. 
Geniş bir koleksiyon olarak gözükse de sınırlı bir koleksiyona sahiptir. içinde Edirne yöresel kıyafetlerin ve halk yaşamına dair figürlerin sergilendiği bölümden tutunda tek katlı sergileme yapılan alanda farklı eserler mevcut.
özellikle Enez bölgesinde yapılan kazılarda elde edilen eserler burada sergileniyor, Birbirinden değerli anforalar, yüzükler, kaplar ve Edirne arkeolojik tarihini anlatan Roma heykelleri ile geniş bir koleksiyon mevut. Giriş ücreti 5 TL. bir yıl geçerli müze kartınızı buradan alabilirsiniz. Müzekart ücretsiz.
Eserler hakkında detaylı bilgi : 
http://www.edirnemuzesi.gov.tr/TR,104844/edirne-arkeoloji-ve-etnografya-muzesi.html

Balkan Savaş Müzesi ve Şükrü Paşa Anıtı
Edirne'deki balkan savaşları denilince Şükrü Paşa, Şükrü paşa denilince de bulgarlara karşı yaptığı savunma gelir. Edirne şehrini zor koşullar altında 155 gün savunmuştur. Edirne 'yi savunması için 50 gün süre verilmiş ve destek gönderileceği belirtilse de alamamıştır. K
uşatmanın sonunda teslim olmuştur. Şükrü Paşa için eğitim gördüğü Almanya'da destansı savunması için anıt heykel dikilmiştir. 6 ay Sofya' da esaret hayatı yaşamıştır. 
Edirne'de bulunan Balkan savaş tabyalarında gezebilir, şehir savunmasının nasıl yapıldığını direkt tabyalardan hissedebilirsiniz. Tabya da ayrıca bir de anıt heykeli bulunmaktadır, 54. mekanize tugayına bağlı olarak müzeyi ücretsiz gezebilirsiniz. Anladığım kadarı ile otomobil ile ulaşım dışında bir alternatif ulaşım yok.  giriş ücretsiz.


Edirne Bedesteni
Çelebi Sultan Mehmet tarafından 1418 de yaptırılmıştır. şimdilerde çarşı olarak kullanılan yapı Eski Cami'nin hemen yanındadır.üzeri 14 kubbe ile örtülmüştür. içinde Edirne'ye özgü hediyelik eşyalar ve yiyecekler satılmaktadır.

Verification: 0823ee470c0d3cb7