Hereke, Kocaeli


Hereke

 

Hereke'den izlenimler

Hereke denince akıllara halı gelir, gelmesi de normaldir. Çünkü halı denilince de akıllara gelen Hereke'dir.  Hereke Osmanlı zamanında ortaya çıkmış ve bu anlamda kendini tanıtan ilklerden biri olmuş. O zamanki dönemdeki sarayın konforuna yakışacak en güzel halılar burada dokunurmuş.

 

Hereke Sahilindeki Kafeteryalar

 

Hereke İzmit'in Körfez ilçesi ile Gebze arasındaki Marmara sahilinde yer alır.  Ön tarafı sahile arkası ise yamaçlara bakar. Hereke'ye ulaşımanın en kolay yolu kendi aracınız ile. Eğer İzmit tarafından gelecekseniz halk otobüsleri ile veya vapur ile ulaşabilirsiniz. Aynı vapurların Karamürsel, İzmit, Hereke arası seferleri de mevcut.  Aslında Hereke için tüm gününüzü geçirecek kadar vakit harcamanın mantıklı olmayacağını söylemek gerek. Civardaki diğer rotalar ile birleştiğinde güzel sonuçlar ortaya çıkabilir.

 

Hereke Marina Cafe Girişi  Hereke Kordon

 

Gelelim Hereke rotamıza, ilk olarak Tem üzerinden giriş Hereke'ye giriş sağladık, ve sahil yolunu izledik. Sırasıyla yazının sonralarında bilgi vereceğim, Hereke Kalesini, Milli Saraylara ait dokuma fabrikasını ve Wilhelm Köşkünü gördükten sonra arabamızı genişçe bir yer olan ücretsiz otoparka bıraktık. Kahvaltı yapmak için ise marina'ya yöneldik.

Marina bölgesinde güzel bir koy içinde bir kordon boyu oluşmuş, bu kordonboyunda insanlar güneşi havanın tadını çıkararak sahil boyunda yürüyüşler yapıp parklar'da denizi seyre dalıyorlar. Marina Cafe hemen Marina'nın uç noktasında bulunuyor. oldukça güzel bir manzarayada sahip.  Buradan Wilhelm Köşkü'nü çok güzel bir şekilde kadrajlamanız mümkün.

 

Hereke Marina   Hereke Marina

 

Marina Cafe'de kahvaltı menusü hem göze hem de damak tadına hitap ettiğini söylemeden geçemeyeceğim. iki kişilik bir menu fiyatı yazının yazıldığı tarih itibari ile 55 TL olup, içinde kavurmadan peynir tabağına, bal kaymaktan sınırsız çaya kadar denize karşı keyif yapacağınız dakikaları içeriyor. 

 

Prenses Defne Kahvaltı'da

 

 Ayrıca sahil boyunca piknik alanları, mevsim balıklarını tüketebileceğiniz balıkçılar, çay bahçeleri ve parklar var.

Kordonboyu'ndaki en popüler balık Restoranı ise Hereke Balık ve Halit Balık Restaurant'ları.

Bakalım Hereke'de başka neler var ?

 

Hereke Halı Dokuma Fabrikası

Fabrikanın tarihinin oldukça eski olduğunu belirtmekte fayda var. 1845 yılında kurulan fabrika, başta Dolmabahçe Sarayı olmak üzere kasır ve köşklere kumaş perde, yatak ve masa örtülerinden oluşan geniş bir üretim ağıyla ihtiyaçlarını karşılamış. 1891 de ise Sultan 2. Abdülhamit üretim kapasitesini arttırp halı ustalarını Hereke'ye davet eder. Bu aşamadan sonra Hereke artık Osmanlı'nın bir markası olur.

 

Hereke Halı ve Dokuma Fabrikası

 

1933 yılında Sümerbank'a devredilen fabrika 1995 yılında TCMM'ye bağlandı. Şimdilerde ise bir müze haline getiriliyor ve hemen yanındaki William Köşkü ile ziyaretçilerini görebileceği günü bekliyor.

 

Dokuma Fabrikasının yanındaki dere

 

 

Hereke Kalesi

Tarihi Roma İmparatorluğu dönemine dayanan Hereke Kalesi'nin restorasyon çalışmalarıyla birlikte ziyarete açılması ile Körfez Manzarasını turistleri ağırlamaya başlayacak. Hereke Kalesi restorasyonunun Antalya Expo'da ödül aldığını söylemekte fayda var.

 

Körfez ilçesinde yer alan ve Doğu Roma İmparatorluğu döneminde 640'lı yıllarda yapıldığı sanılan Hereke Kalesi'ndeki restorasyon çalışmaları sürüyor. Evliya Çelebi'nin Seyahatnamesi'nde de bahsedilen bin 400 yıllık kale, İzmit Körfezi'ni gören manzarasıyla turistleri ağırlamaya başlayacak. ( Şengül Oymak - Anadolu Ajansı )

 

Kaiser Wilhelm Köşkü

1884 yılında Alman İmparatoru Wilhelm'in ziyareti nedeniyle Yıldız Sarayında yaptırılıp buraya monte edilmiştir.  Halı Fabrikasının hemen yanında bulunan köşk ilk prepabrike özelliğini taşır, Wilhelm'in bu jest üzerine sonraki ziyaretinde İstanbul Kadıköy'deki boğa heykelini hediye ettiği bilinir.

Kaynak:Kültür Bakanlığı

Kaiser Wilhelm Köşkü

 

Kaiser Köşkü

 

Köşk, Dere ve Limanın buluştuğu nokta

 

Son olarak Hereke'nin birde yaylası var, Hazır buraya kadar geldim, bir de yayladan aşağılara bakalım derseniz yukarıya çıkabilirsiniz. Unutmadan her yüksek yerin soğuk olduğunu hatırlatmakta fayda olduğunu söyleyelim. Farklı bir şey yapmak isterseniz de son kare fotoğrafta gözüken iskeleden Karamürsel seferlerine göz atabilir, bir deniz turu yapabilirsiniz.


Teşekkürler.

2016 Şubat,

 

 

 

Seyahat Noktaları

UÇURAN KARTLAR

Verification: 0823ee470c0d3cb7