Karl Köprüsü(Karluv Most)


Prag’ın en ünlü anıtıdır. Köprünün iki yanında bulunan kuleler, köprü üstündeki azizlerin heykelleri, 17. Yüzyıl çarmıhı ile büyüleyicidir. 

1357 Kral Karl’ın temelini attırdığı köprüye daha sonra azizlerin heykelleri eklenmiştir. 17.yüzyıl çarmıhı ile eski şehir tarafındaki kule dikkat çekmektedir. Bu kule 14. Yüzyılda Peter Parler tasarımı ile inşa edilmiştir.

Köprü kulesinde Aziz Vitus, Kral Karl ve IV vaclav vardır.  Çatıdaki manzara galerisi ve terası unutulmaz fotoğraf karelerine davet eder.

Kale Bölgesi ve Saraylar


Evet bu bölgede oldukça fazla saray var, hepsine göz atmak pek mümkün olmayacak kısaca bahsetmek gerekirse,

Lobkowichz Sarayı 1541 yangınından sonra inşa edilmiş, ulusal müzenin bir bölümünü oluşturur,  çek taç mücevherleri de buradadır. 

Başpikoposluk Sarayı, Kale ana girişinin hemen yanında yer alır, 1562’de Katolik başpiskopos tarafından satın alınmış, ve bu topraklardaki Katolik hakimiyetini simgeler. Ziyarete açık değildir,

Sternberg Sarayı, 18.yüzyılda inşa edilen ve Ulusal galerinin bir bölümünü oluşturur. El Greco, Rembrandt ve Rubens’in eserleri dikkat çeker.

Martinic Sarayı, ziyarete kapalı olan Rönesans sanatının sergilendiği saray şehir mimarisi bürosunun çalışma alanıdır.

Schwarzenberg Sarayı, 1545 senesinde Lobkowich ailesi için inşa edilen Büyük Rönesans yapısı 1719 da Schwarzenberglere geçmiştir. Askeri Tarih müzesine ev sahipliği yapar.

Cernin Sarayı 1668 de inşa edilmiştir. Bir çok hasar görmüş olmuş saray Dışişleri Bakanlığının çalışma alanıdır.   

Prag’ın Para Birimi 


Prag’ın para birimi Karuna’dır.  Şehirde çok sayıda döviz bürosu bulunmaktadır. Yalnız dikkat etmekte ayda var, bazı bürolarda komisyon oranları çok yüksek olabiliyor(%28 gibi acayip oranlar çıkabiliyor).

Seyahatin yapıldığı tarihlerde 1 Eur 26,5 Çek karunasına bozulmakta idi. Orana ve komisyona dikkat edin.

Klementinum  


Karel Sokağından giriş yapabilirsiniz Geniş bir avlusu vardır. 1556 da I.Ferdinand ‘ın Cizvitleri şehre davet etmesi ile öyküsü başlamıştır. Cizvitler çekçe basılan kitapların binlercesini yakmışlardır. Burada geniş bir avlu, kilise ve muhteşem görüntüsü ile bir kütüphane bulunur.

Astronomik kulesinden 360 derece şehri görebilirsiniz.

Yeni Şehir Bölgesi


Pragta bunların dışında yeni şehir denen bölgede Vaclav Meydanı ve Heykeli, Ulusal müze,Ulusal Tiyatro, Devlet Opera Binası ile çok sayıda kilise bulunur.

 Vaclav Meydanı :Vaclav kardeşi tarafından öldürülmüş ve şehrin azizi ünvanını almış ve Prag için ünlü bir simadır. Onun heykeli sonradan buraya dikilmiş olsada bu meydan at meydanı olarak bilinmektedir.
 isyancı öğrenci Jan Polah, kendini bu meydanda yakmış ve kominizmin kaldırılmasına öncelik etmesi gibi bir çok tarihi olayın  yaşandığı bir meydan olanarak bilinir.

 Devlet Opera Binası: Devlet Opera Binası süslü yapısı ile dikkat çekerken Ulusal Müze etkili görüntüsü, arkeoloji, mineroloji ve antropoloji sergi ögeleri ile görülmeye değer bir nokta oluştur Vaclav Meydanı’nda. 

Aynı şekilde Karel Meydanı ise çevresindeki bir çok tarihi kilise, manastır ve eğitim birimleri ile dikkat çeker.Nehrin Kenarında yer alan Ulusal tiyatro ise Oditoryum, Lobi Tavanı ile büyüleyici bir etki sunar. Burayı gösterimlerde görebilmeniz mümkün.

 Son olarak ta bu tarih şehrine uymadığını düşündüğüm dans eden ev var. Görüntü itibari ile nasıl ayakta durduğunu anlayamadığım, ama önünde meraklı turistlerin fotoğraf çektirdiği bir bina.

 
Bilinmesi gereken diğer şey ise onca yazılan noktadan sonra Prag bunlardan daha fazlasını içeriyor. Yahudi mahallesinin kuzeyinde nehrin diğer tarafında en az üç saatinizi harcayacağınız ismi Ulusal teknik müze olan bir müze var. Sanayi tarihine meraklı iseniz burayı gezebilirsiniz.

Ayrıca yine aynı bölgede bir hayvanat bahçesi ile Muhteşem görüntüsü, Freskleri, bahçeleriyle 17. Yüzyılda yapılmış Troja Sarayı vardır. 


Son olarak bir kaç fotoğraf daha.. bildiğim bir şey var ki o da uzun yazıların okunmadığı gerçeği :)

Karel Sokağı (Staromestka) 


Kralın taç giyme törenlerinin üzerinde yapılan yolun bir parçası idi bu sokak. Şimdilerde Kral köprüsüne giden keyifli kalabalık bir sokak.

​Strahov Manastırı (Strahocky Klaster)


Burası kale dışındaki dikkat çeken yapılardan biridir. Giriş için öndeki binaların içindeki gizli  merdivenlerden geçip arka tarafa ulaşmalısınız.  İçinde Ulusal edebiyat Müzesi, Meryem Anamız Klisesi, Felsefe ve Teoloji salonu turistik noktalardır. 


Aziz Vitus Katedrali (Katedrala Sv.Vita Vaclava a Vojtecha)


Kentin en dikkat çeken yapılarından ilki demek yanlış olmaz. Kale içindeki yapı 1344 yılında yapımına başlanmıştır. Katedralde Aziz Vaclav Şapeli, Altın Taçkapı ile Gülpencereyi görmenizi tavsiye ederiz. Aynı şekilde Aziz Vaclav’ın mezarı da burada bulunur.  Modern Neo-Gotik tarzın en iyi örneklerini görebilirsiniz. ​

Aziz Yakub Klisesi ( Kostel Sv. Jakuba)


Prag’ta çok sayıda klişe ve şapel ve katedral var. Birçoğunu görme fırsatım oldu. Ben en süslüsü ve etkileyici olanı bana bu klişe geldi. Barok mimari olarak 1689 da yanan yangından sonra yeniden inşa edilmiştir.

Kont Vratislav’ın mezarı burada bulunur ve en ihtişamlı mezar olduğu söylenir.  Uzun bir nefi olması nedeniyle akustik havası fazla ve pek çok konser verilir.

Prag'ta Yemek Molaları 


Pragta çok sayıda yöreden çok fazla mutfak bulmak mümkün. Kendinize sokak lezzetlerinden bir yemekte bulabilir, çek mutfağından İtalyan mutfağına kadar bir çok noktadan alternatif lezzet bulabilirsiniz.

İlk önce biz ne yedik onlardan başlayalım

Tredelnik : Meşhur orta Avrupa tatlısı. Görüntüsü size kokoreçi andırır. Bu muhteşem şekerli kokan yiyeceğin mutlaka tadına bakın. Bazı yerlerde içine dondurma koyup olağanüstü bir auraya da ulaşmanız mümkün. Biz kendimiz test ettiğimiz lezzetleri paylaşalım.

Pasta Krusta :  Kendi makarnalarını yapan bir yer burası. İlk gün yemeğimizi burada yedik, makarna tipinizi seçip sos seçiminize binaen kombinleyip tepsinizi alıp masanıza oturuyorsunuz.  Artık zevkinize göre.

https://goo.gl/maps/a7anuc3FqcP2

Sinagoglar


1479 da yapılmış Pinkas, 1689’da Klausen, 1570’de Yüksek, 1270’ten kalma eski sinagog,16. Yüzyılda yapılan  Maisel  sinagogu, son dönemde ise İspanyol sinogugu bölgenin dikkat çeken yapılarıdır.
İçlerinden özellikle eski sinagog, basamaklı kiremit kalkan duvarı, değişik mimari ile (sponge bob’a benzetenler de vardır) bölgenin dikkat çeken bir yapısı.

Prag'a Ulaşım 


Prag’a Türkiye’den İstanbul’dan yaklaşık iki buçuk saat uçak yolculuğu ile ulaşmanız mümkün. Ayrıca Prag birçok Avrupa turistik şehrine yakın olması nedeniyle diğer Avrupa şehirlerine yakındır ve otobüs ve trenler ile kolayca şehir değitirebilirsiniz.

Fiyat olarak Flixbus otobüslerini tercih edebilirsiniz. Biz 12 Eur gibi bir ücret ile Dresden’e geçtik. Aynı şekilde seyahat planlarınızı Berlin, Brono, Viyana ve Budapeşte ile birleştirebilirsiniz.

Prag’ta Nerede Kalınır ? 


Pragtaki gezi noktaları birbirine çok yakındır. Birçok noktaya yaya olarak gitmek mümkün olabiliyor. O nedenle kalacağınız bölge Eski Şehir Meydanına yakın bir bölge olmasına dikkat edin.


Veya nehrin diğer tarafında Karl köprüsüne yakın bir noktayı tercih edersin pek ulaşım sorununuz olmayacaktır. Biz Fusion Hotel’de kaldık.


Kısa bir yürüyüş ile Karl köprüsüne, şehir meydanına ulaşmak mümkündü.

Kinsky Sarayı (Palace Kinskych)


Hemen Meydanda pembe beyaz renkli süslü binanın adıdır. 1768 yılında Kinsky Golz ailesinden Kinsky burayı satın almıştır. Franz Kafta burada burada babasının dükkanında çalışmıştır.  

Dalibor Kulesi


Altın Yoldan çıktıktan sonra karşılaşırsınız, Hapishane olarak kullanılan kulenin adını genç şövalye mahkum Dalibordan aldığı söylenir. Zeminde delikten yer altına sarkıtılarak indirilmiştir. Efsaneye göre Delibor keman çalmayı öğrenmiş ve halk ona üst taraftan yiyecekler getirirmiş. 

Prag Kentinin Görüntüsü

Kraliyet Sarayı (Kralovsky Palac)


11 yüyzıldan itibaren Bohemya krallarının ikametgahı olmuştur. Saraya belli dönemlerde eklemeler yapılmıştır.  Dikkat çeken mekanlar Kartal çeşmesi, yeşil salon, Bohemya Şansölyeliği, Yeni Topraklar,Kutsal Azizler Şapeli’dir. 

Prag Alışveriş


Prag birkaç popüler alışveriş noktasına sahip. Bunlardan biri eski şehir barut kapısına yakın Palladium. Onun dışında eski şehir ile Vaclav meydanı arasında kalan noktalarda caddede hediyelik eşyalardan tutunda hepimizin bildiği Zara H&M tarzı mağazaları bulabilirsiniz.


Prag Tarihi 


1993 yılında kurulan Çek Cumhuriyetinin başkenti ve Bohemya bölgesinin merkezidir. Avrupanın tam ortasında olması nedeniyle ticaret yollarının merkezinde olan kent Viyana, Dresden,Budapeşte, Berlin gibi kentlere yakındır.


 Her krallıkta taht olduğu gibi  burada da taht kahvagaları olmuş ve Prens Vaclav kardeşi Boleslav taraından katledilmiştir. Vaclav sonradan Bohemya’nın en tanınmış azizi olmuştur. Kent Kutsal Roma imparatoru olan IV. Karl (1355-1378) zamanında en parlak günlerini yaşadı. Üniversitenin kurulması, Kalenin yenilenmesi bu dönemde oldu.

Prag tarihini hanedanlar belirlenmiştir, tüm Avrupa gibi. 900-1300 yılları arasında Premysler, 1526 da şehrin idaresi 400 yıl boyunca Habsburglarda idi. 1918 den sonra seçimle bir dizi başka iktidara geldi. 

Prag tarihinde reformcu Jan Hus’tan bahsetmek gerekir. Katolik klişesinin yoz uygulamalarına karşı gelen Hus, 1415 yılında ise sapkın edilerek kazıkta yakılmıştır. 1485 yılında ise Husçu isyanları başlamış,  Katolik haçlılara karşı efsanevi zaferler kazanmışlardır. Şehir Meydanında göreceğiniz bu anıt bu olayı simgeler.
Şehir 2 dünya savaşı görmesine rağmen dokusunu koruyor olması ayrı bir güzelliktir.Prag Kalesi ve Küçük Mahalle


Şimdi ise nehrin diğer tarafına bakalım. Eski şehir meydanı ne kadar süslü ve görkemli ise Prag
 Kalesi ve Küçük mahallenin de ondan aşağı kalır yanı yoktur.  

Prag Şehir İçi Ulaşım 


 Şehirde gezmek için aslında çok fazla ulaşım aracına ihtiyacınız yok. Şehri gezmek için minimum 2 veya 3 güne ihtiyaç duyacağınız muhakkak.   Şehir merkezinde gezilecek mekanları yürüyerek gerçekleştirebilirsiniz. Gel görün ki ben şehir meydanından kaleye gideyim derseniz biraz sıkıntı yaşanabilir. Ben size her yazımda bahsettiğim gibi hopon-hopoff araçlarını kullanmanızı öneririm.

780 CZK karşılığında 2 gün bu araçları kullanmanız mümkün. Her 15 dakikada bir araçlar kalkıyor ve duraklarında inip gezip tekrar binebilirsiniz. Türkçe dil desteği ile gezerken şehir hakkındaki tüm bilgiyi Türkçe olarak dinleyebilirsiniz.

Gezi rotalarını ve online bilet için linkleri izleyebilirsiniz. Ayrıca hediye olarak ta 1 saatlikte bot turu hediye ediliyor.

http://www.hopon-hopoff.cz/data/hohomapa_WEB.pdf

http://www.hopon-hopoff.cz/eng/

Yahudi Mezarlığı


Bölgedeki turistik alanlardan bu mezarlık süslü mezar taşları ile dikkat çeker. 

Captain Candy Shop: Burası adından da anlaşalıcağı süreci bir şekerlemeci. Dışarıdan görüntüsü ile size gel dedirtecek. El çantanıza şekilli ufak şekerlerden alabilirsiniz.

https://goo.gl/maps/3PLsvfEtaiC2


Angeleto:  Dondurmaya merakınız mı var ? alın size Prag’taki en popüler dondurmacı. Yemeden önce tatmayı deneyin.
http://angelato.cz/
https://goo.gl/maps/dMTF4pd8xjD2


Rudolfinum


Yahudi mahallesi tarafında nehir kıyısında 1876 da yapılmış bugün çek filarmoni orkestrasına ev sahipliği yapmaktadır.

Program için http://www.rudolfinum.cz/en

Aziz Niklaus Kilisesi (Kostel Sv. Mikulase)


Yapımına 1703 yılında başlanmıştır. Kubbe Freski, Vaiz Kürsüsü ve Kilise Babalarının Heykelleri dikkat çeker.

Wallenstein Sarayı ve Bahçesi (Valdstejnsky Palac)


1624 yılında yaptırılan saray ile Prag kalesi gölgede bırakmayı isteyen asker Wallenstein, imparatorun emri ile öldürülmüştür. Saray çek senetosuna ev sahipliği yapar.

Eski Şehir Bölgesi 


Barut Kapısı ( Prasna Brana)


11. Yüzyıldan beri burdadır ve şehrin 13 kapısından biri olduğu söylenir. Kapı 17. Yüzyılda barut kapısı olarak kullanılmış olduğundan ismini buradan alır. Oyma süslemeleri oldukça dikkat çekici ve görkemlidir. 

Belediye Sarayı (Obecni Dum)


Şimdilerde bir konser mekanı olarak kullanılmakta olan bina 1485 yılına kadar kralların ikametgahı olarak kullanıldı. Sarayın dış cephesi heykellerle süslüdür. Giriş katında tam olarak meydanı görebileceğiniz hoş bir cafe vardır. Bağımsız Çekoslovakya 1918’de burada ilan edilmiştir. Pragram için

http://www.obecnidum.cz/

Aziz George Manastırı 


973 yılında kraliyet sarıyının yanında kurulmuştur. Bir dönem kışla olarak kullanılmış, galeri olarak kullanılan yapıda Petr Brandl, V.V. Reiner, Jan Kupecky’e ait eserler dikkat çeker. 

Petrin Parkı, Gözlem Kulesi ve Kablolu Demiryolu


Burası şehrin en yeşil alanlarından biridir. Petrin gözlem kulesine çıkmak için küçük mahalle tarafında füniküler hattını kullanabilirsiniz. 1891 yılında inşa edilen kule Paris eyfel kulesi baz alınarak esinlenmiştir. 60 metre yüksekliğe sahiptir.

Bulunduğu noktanında yüksek olması nedeniyle tüm şehri kuş bakışı buradan gözlemleyebilirsiniz. Bilet ücreti 120 Karuna’dır. Öğrenci indirimi mevcuttur.

Petrin Parkı bu yeşil tepede Petrin kulesini çevreler, içinde sayısız güllerin oluşturduğu bahçeler bulunur burada sevimli bir gezinti yapabilirsiniz.

Parkta Füniküler girişin yanındaki merdivenlerde Heykeltraş Olbram Zoubek’in Kominizmin Kurbanları isimli kominist rejime karşı hayatını kaybedenlere ilişkin anıtı yer alır. 

Ayrıca Petrin Kulesinin yakınında ynalı bir köşe bulunur. Eğer kule henüz açılmadı ise burada aynalar arasında yönününüzü kaybetme tecrübesine erişebilirsiniz. 

Aziz Niklaus Kilisesi (Kostel sv. Mikulase)


​İçinden daha çok dışardan görünen heybeti bana daha etkileyici gelen klişe. 1735’te tamamlanmıştır.  

Küçük Mahalle (Malá Strana)


Kalenin eteklerinde bulunan bu küçük mahallede Barok Saraylar, tarihi kiliseler, dar ve dik sokaklar ve heykeller ile süslenmiştir. 

Astronomik Saat (Orloj) 


MeHikayesi çok ilginç saat ve Prag’ın öne çıkan ilk simgelerinden biri. Belediye Kulesinde bulunur.1490 yılında saati imal eden Hanus’un ilginçliğe bakın saati başka bir yerde daha yapmasın diye gözlerinin kör edildiği söylenir. 

 Saatte dikkat geçen bir çok figür vardır. Saat her saat başı çalar ve gösteride İsa Peygamberin 12 havarisi sıra ile geçit töreni yapar. Saat’in solunda iskelet ölümü simgeler ve elinde tuttuğu ipi çeker, sol elinde ise bir kum saati vardır. Ayrıca başını sallayan bir Osmanlı figürü aynada kendine bakan bir de Yahudi tefeci açgözlülüğü resmeder.

Saat, roma rakamları ile normal saati gösterir, Arap rakamlarından oluşan halka ise Eski Bohemya zamanını gösterir. Mavi bölüm gökyüzünü gösterirken 16 yüzyılda zodyağın 12 evinden geçen güneş ve ayın hareketleri belirtilmiştir. 

Altın Yol


17 yüzyılda burada yaşayan kuyumculardan adını almıştır. Bu küçük sokak 1500 lerin sonlarında Kral Rudolf’un 24 muhasfız için yapılmıştır.

Evlerin çoğu şuanda sokağa elen turistlere yönelik hediyelik eşyalar ile eski kültüre ait yaşam biçimini yansıtan el gereçleri, silahlar kılıçlar ile dekore edilmiştir.

No:22’ye dikkat edin, Fırnz Kafka’ya ev sahipliği yapan evin önünde onun adını göreceksiniz.  

Prag Kalesi (Prazsky Hrad)


Kentin tarihi 9. Yüzyıla kalenin kurulduğu tarihe kadar gider. Kalenin içinde saray, 3 kilise ve manastır var imiş.  1541 yılında büyük bir yangın geçirip tahrip olmuştur. Kale 1918 de cumhuriyet başkanının resmi ikametgâhıdır.  Her sat başı görkemli bir asker nöbet değişimi bulunmaktadır. www.hrad.cz

Café Rozmberský palác: Şehrin En güzel meydan kafelerinden biri burası. Hemen barut kapısının yanında bulacaksınız. Şimdi arkanıza yaslanın ve Prag’ta sokakta kimler geçiyor kahvenizi yudumlayarak izleyin.

http://www.caferozmberskypalac.cz/cafe-rozmbersky-palac-1/

Marina Restaurant :  Nehir kıyısındaki yüzer otel burası. Uzaktan görüntüsü de oldukça güzel, yemek yemeseniz bile kahve içebilirsiniz.

http://www.grosseto.cz/en/


Prag Havaalanından Ulaşım 

Prag Havaalanından kent merkezine ulaşım. Prag havaalanına metro ile direkt ulaşım yok. 119 nolu Otobüs ile metroya kadar ulaşıp, oradan metro ile kent merkezine geçiyorsunuz. Ayrıca Airport express otobüs hattı ise  diğer seçim. Riske girmek istemezseniz 119 dan vazgeçmeyin.


 Mustek durağı şehrin metro ağlarının kesiştiği bir noktadadır. Biletinizi otomatik makinalardan alabilirsiniz. Biletler sürelidir, yolculuk başlarken cihaza okutup başlatıyorsunuz. Yarım saatlik bir bilet 24 karuna, 1 saatlik ise 32 karuna idi. Sürelerine göre değişmekte ve otobüs ve trenlerde geçmektedir.

Taksi ulaşımı havaalanından 800 Karuna’ya kadar ulaşan fiyat verebiliyorlar. Binmeden önce sormakta fayda var.  

Kampa Adası


Burası aslında Vltava deresinin bir kolunun çevrelediği küçük bir adacık.  Küçük kola şeytan deresi denmektedir. Bu küçük ada içinde keyifli bir yürüyüş gerçekleştirebilirsiniz.


Küçük dükkanlarda alışveriş yapabilir,  bir festivale denk gelirseniz ki bu adadaki alanda müzikli açık alan panayırları olur, keyifli vakit geçirebilirsiniz.


Ayrıca ada tarafında film efektleri müzesi bulunmaktadır. Buradaki yolculuğunu En meşhur köprü Karl köprüsü ile birleştirebilirsiniz

Jan Hus Anıtı (Pomnik Jana Husa)


Reformcu çek kahraman Jan Hus’un anıtının bulunduğu meydanda Hus’un inançlarından vazgeçmektense ölmeyi resmeden bir anlatımı vurgular. 

Eski Belediye Sarayı (Staromestska Radnice) 


Meydandaki en dikkat çeken yapı burasıdır. 1338 de şehir meclisinin kurulmasına karar verilmesi ile yapılmıştır. 1945 yılında Nazi istilasına uğrayan kentte büyük zarar görmüştür. Binaya 1364 yılında bir kule eklenmiştir.


Bu kuleden şehir meydanını görebilmeniz mümkün. Mutlaka burdaki deneyimi yaşayın. Özellikle her saat başı Astronomik saati görmek için toplanan kalablaı burdan görebilirsiniz. Ayrıca kulenin merdivenlerinde kulenin geçmişine dair detaylı görseller bulacaksınız. 

Prag Kenti


Şehir Elbe’nin bir kolu olan Vltava nehrinin kıyısında şekillenir.  Prag varlığı boyunca bir ilham kaynağı kent olmuştur.

Avrupa ticaret yolları üzerinde kurulu kent 10. Yüzyıl başlarında hızla gelişmiştir. Aslında Praga gitmeden evvel onun tarihine kısaca bakmakta fayda olacaktır, çünkü göreceğiniz simgeler, heykeller, tarihi yapıların hepsiin bir öyküsü var.  ​

Yahudi Mahallesi (Josedof)


Yahudi Mahallesi şehir meydanının üst kısmında yer alır. Praglı Yahudilerin sıklıkla ikamet ettiği bir bölge imiş burası. Burada dikkat çeken yapılar aşağıdaki gibidir. 

Tin Kilisesi (Kostel Matky Bozi Pred)


Şehrin Meydanında dikkatinizi ilk şey bu gotik yapı olacaktır. Görkemli iki külahı, 1365 yılında yapımına başlanmış, 1620 yılında Prag’taki meşhur Huşçu isyanlarının merkezi olmuştur. Huşçu isyanları klise kurallarına karşı isyan eden bir akımın oluşturduğu güçlerle yapılan savaşları oluşturur. Huşçu Kral Jiri mezhebini buraya taşımış ve ön cepheye mezhebin sembolü olan ayin kadehini işlemiştir.


Ön cephede gözüken Madonna Heykeli 1621 de bu kadeh ile oluşturulmuştur.  Her klişede olduğu gibi burada da İsa Peygamber’in çilesinin anlatıldığı figürler ve resimler burada bulunur. 

Seyahat Noktaları

UÇURAN KARTLAR

PRAG,ÇEK CUMHURİYETİ

Prag'ta Sonbahara Giriş  


Eylül 23, 2016 Cengiz Selçuk


Kafkayı Kafka yapan içindeki Milena’ydı. Milena’yı Milena yapan Kafka’ya ulaşılmazlığıydı. Franz Kafka için bu cümleleri söylemek yanlış olmayacaktır. Prag Kafka için ne kadar önemli ise şehirde  ona bir okadar sevdalı.

Avrupa’nın tam ortasında bir kent. Masalsı diyorum ben ona. Çünkü hala masalını tamamlayamamış. Her rotasını düşüren kendine göre geliştiriyor masalını.  Bence Prag, sıcaklığı, havası, yeşili, tarihi, eğlenceli yaşam tarzı ile herkese hitap edecek, stresi yok edecek, yüzünüzde tebessüm bırakacak bir kent olarak aklınızda kalacak. 

Prag Gezilecek Yerler


Pragı gezerken seyahat planınıza göre 2, 3 veya 4 bölüme ayırabilirsiniz.  Eski şehir Meydanı ve Yahudi Mahallesi, Yeni Şehir, Kale Bölgesi ve Küçük Mahalle. Gezilecek yerlerdeki adımları bu plana göre inceleyebiliriz. 


La Piccola Perla: Adından da anlaşılacağı üzere burası bir İtalyan restaurantı. Bir öğün yemeğinizi burada değerlendirebilirsiniz.  Peynirli ve sebzeli pizzları ile calzone’nu denedik. Calzone için et türünü değiştirmeniz gerekebilir.  Ayrıca sebze çorbaları ile dometes çorbasının harika olduğunu söylebiliriz.
lapiccolaperla.cz
https://goo.gl/maps/4oLh6pYW4xz

Magburgerhouse :  Prag’ta yiyebileceğiniz en güzel hamburgerler burada. Hem bizim damak tadımıza uygun hem çok lezzetli. Yanında patates söylemeyi unutmayın. Onlar da lezzet konusunda yarışır.
http://www.magburgerhouse.cz/
https://goo.gl/maps/dQXdFaBeMi62


​Loreto


1626 yılında inşa edilmiş bu yapı bir hac merkezi olarak bilinir. İçinde kutsal ekmeğin saklandığı altın kaplamalı Loreto Hazinesi, Santa Casa Şapeli ve İsa Peygamber’in doğumu kilisesi dikkat çeker. 

Verification: 0823ee470c0d3cb7