Şimdi gelin burada nereleri görebiliriz bakalım.

Yalova Marina

Yalovanın yeni yüzü, yeni eğlence mekanı. Marina’da bulunan birçok mekanda soluklanma yeri olarak vakit ayırabilirsiniz.

 Yürüyen Köşk

Birçoğunuz duymuşsunuzdur, Atatürk ile köşkün hikayesini. Kısaca anlatmak gerekirse bölgeyi ziyaret eden Atatürk burayı çok beğenmiş ve yalnız bir ağacın altında denizi seyrederken keşke burada bir evim olsa demiş. Bunun üzerine kendisine burada bir köşk yapılmıştır. Bir süre sonra ağaç büyüyüp dalları köşke zarar vermeye başlayınca ağacın dalları kesilmek istensede Atatürk karşı çıkmış ve köşk taşınmıştır!

Evin timeline yerleştirilen tekerlek sistemi ile ev bulunduğu yerden uzağa taşınarak ağaç kesilmekten kurtulmuştur.

Sudüşen Şelalesi

Aslında Yalova’da iki farklı noktada şelaler var. birisi Teşvikiye tarafında diğeri ise Termal tarafındadır. Eğer ziyaretiniz günübirlik bir ziyaret ise iki noktadan birini tercih etmenizde fayda var. Sudüşen Şelalesi Termal tarafında, Hardariye köy yolu üzerindedir. Yalnız belirtmekte fayda var, yol tam anlamıyla bir doğa yolu, hani yoldan geçerken ayrı bir keyif alacaksınız, virajlı yüksek tepelerden uçurumların kenarından geçeceksiniz. Korkutmuş olmayım ama zorlu ve biraz bakımsız bir yol.

Yorucu diyebileceğim bir yolculuktan geçtikten sonra şelaleye ulaşıyorsunuz. Mola verebileceğiniz güzel bir alabalık lokantası var, burada şelale sesi ve serin orman kokusu ile doğanın tadını çıkartabilirsiniz. İçeri girerken 1 TL gibi sembolik bir para veriyorsunuz. 

Yemek Bekleniyor...Sıradayız

Önerim eğer dönüş yolunuzu geriye doğru değil de ileriye doğru Selimiye köyü üzerinden Kumla-Gemlik tarafına doğru yapmanız. Orman içinden ağaçlarla kaplı yollardan geçip harika doğa fotoğrafları çekebilirsiniz.

Tepeden çekeceğiniz Gemlik ve Kumla manzaralı deniz fotoğrafları çekmek ayrı bir keyif olacak sizin için. Ayrıca belirttiğim rota üstünde sahil tarafında denize sıfır pek çok mekan var yol üstünde. Akşam yemeğinizi buralardan birinde değerlendirebilirsiniz.  Belki zamanınız kalırsa Küçükkumla sahilde keyifli bir final yürüyüşü yapabilirsiniz.
Kumla-Gemlik tarafından hızlıca Istanbul-Bursa otoban yoluna bağlanabilirsiniz. 

Seyahat Noktaları

UÇURAN KARTLAR

YALOVA, TÜRKİYE

Yalova'nın Yaylaları 

Eylül 14, 2016 Cengiz Selçuk


Yaz sıcakları bunaltıyor, bünye serinlik, yeni yerler görmek istiyor, işte size yıllık izinlerinizi harcamadan günübirlik gezinti yapabileceğiniz bir rota.

Yalova bir sahil şehri, Marmara’nın güneydoğu  kıyıları boyunca uzanır, temiz caddeleri, sahil boyunca yeşil ağaçları ile uzanan kafeleri ile sevimli küçük bir şehir. Son yıllarda kalabalıklaşsa da  doğa turizmi, trekking, kamp turizmi sevenlerin popüler noktası olmaya devam ediyor.

 Yalova istanbul’a 1:30 saatlik Feribot yolculuğu ile ulaşılabiliniyor. Yenikapı’dan ve Pendikten arabalı feribotlar ile ulaşabilirsiniz . Yalova’da çarşıda ve sahillerde yürüyüş yapabilir, doğal güzellikleri olan şelaleleri ve ormanları ve yaylalarında stress atabilirsiniz. 

Yalova Kent Müzesi

Yalova şehir yaşamı ve özelliklerini tanıtan müzedir. iskeleye çok yakındır. Vaktiniz varsa uğrayın.

 Karaca Arboretum

Karaca Arboretum, Tema Vakfı Kurucusu Hayrettin Karacanın oluşturduğu botanic cennet. Son dönemlerde düğün fotoğrafçılarınında uğrak yeri olmuştur. Botanic merakınız var ve yeşile acıktı iseniz 10 TL karşılığında giriş yapabilir, bu koca bahçeyi gezebilirsiniz 

Dipsiz Göl

Dipsiz Göl şelalelerden yayla yoluna çıkarken yol üstünde karşılayacak sizi. Kısa bir molayı ve fotoğraflamayı hakettiğini söylemeleyim. Çok fazla yürümenize gerek kalmadan görebilirsiniz.

Delmece ve Karlık Yaylaları

Yalova’da Yayla varmış deseler inanır mısınız ?

Açıkçası görene kadar inanmakta zor oldu. Evet gerçekten de varmış, Eylül ayındaki Ağustos sıcaklarında akıp gittiğimiz yol bizi oraya götürdü. Ilginçtir, Yalova'da sıcaklık 30 dereceyi geçmiş iken buradaki sıcaklık 15 dereceyi bulmuyordu.söylemekte fayda var, yanınızda hırka şal tarzı birşeyler almanızda fayda var.  

Yollara dikkat etmeyi unutmayın, her an kendilerini Hindistan’da sanan inekler umursamaz halleri ile salınarak önünüzden geçebilir. Korna çalıp gürültü çıkarmayın.Buraların kralları onlar olabilir.

Yayla girişinde Delmece Et Mangal denen harika bir yer var. Taş ocağında ekmek pişen, közde kahve pişirilen. Nedensiz bir Heidi mutluluğu yaşamamanız için bir neden yok. Yada hazır bulmuşken burayı bir yeşilçam edasında çayırlarda koşabilirsiniz de. 

Yalova Kent Ormanı ve Çifte Şelale

Burası aslında bir mesire yeri olmasının yanı sıra şelaleleri ile büyük bir tabiat parkı, Yalova’lılar burayı bir piknik alanı olarak kullanmakta, arabanızı park edebileceğiniz yerler mevcut.  Şelaleye ulaşmak biraz meşaketli aslında, asma bir köprüden geçiyorsunuz, birkaç restaurantın yanından geçip biraz engebeli bir patika yolu takip ediyorsunuz. Yolun birazcık uzun sürmesi sizi biraz heyecanlandırıyor. Sonunda şelaleyi görüyorsunuz.

Fakat pes etmeyin şelale yanındaki merdivenleri izleyin ve sürpriz, alın size ufak bir göl ve muhteşem bir şelale daha.  Yorgunluk atmak için su kenarlarında ayaklarınızı serin sulara sokup çayınızı ve yemeğinizi sipariş edebilirsiniz. Çaylar demlikte geliyor.

Verification: 0823ee470c0d3cb7